To, że szczotka do brody to jedna z pierwszych rzeczy jaka powinna się znaleźć w posiadaniu każdego brodacza, powtarzam nieustannie każdemu.
To, że szczotka do brody to jedna z pierwszych rzeczy jaka powinna się znaleźć w posiadaniu każdego brodacza, powtarzam nieustannie każdemu.
Kartacze i szczotki – a co to za różnica?
To w sumie prosta sprawa, bo szczotka to ta taka z rączką, a kartacz to ten bez rączki. Skąd się wzięło określenie kartacza, trudno mi powiedzieć bo jedyne znane mi kartacze to te używane kiedyś na wojnach mo i jeszcze takie z mięsem, ale te się je ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Jeśli chodzi o używanie, to czy to będzie szczotka, czy kartacz, myślę że wyczesze waszą brodę bardzo podobnie, natomiast kartacz w moim odczuciu jest praktyczniejszy w chwycie i przechowywaniu.
Natomiast przyjęło się tak, że producenci szczotek, do brodaczy kierują głownie ofertę kartaczy i tego się trzymajmy, czyli do brody powinien być kartacz!
Włosie z dzika – przede wszystkim tak jak i włosy człowieka zbudowane jest z keratyny, z tą różnicą że jest dużo grubsze i sztywniejsze od naszych włosów, nie ma twardych i ostrych krawędzi które uszkadzają włosy, jak bywa w przypadku szczotek z tworzyw sztucznych (łamanie włosów i rozdwajanie końcówek). Włosie dzika podczas szczotkowania przenika aż do skóry, a masując ją uwalnia sebum (taką naszą naturalną odżywkę) i rozprowadzą je po całych włosach. Dodatkowo masaż skóry poprawia ukrwienie, co przyśpiesza wchłanianie do niej substancji odżywczych, a w konsekwencji przyśpiesza wzrost nowych włosów i wzmacnia starsze.
Jak widzicie same plusy, ale dla mnie Brodacza najważniejsze są dwie rzeczy: po szczotkowaniu pozbywam się swędzenia brody i podczas szczotkowania złuszczam z brody cały martwy naskórek, który ciągle się pod nią zbiera i w inny sposób pozbyć się go zwyczajnie nie da…, a do tego takie szczotkowanie jest MEGA przyjemne!
Rodzaje mocowania włosia
Jest ich kilka, są lepsze i gorsze, dla jednych wady dla innych zalety, najważniejsze jest jednak to że żadne mocowanie nie dyskwalifikuje danej szczotki do brody, po prostu trzeba wziąć je pod uwagę w przypadku doboru szczotki dla siebie.
Poduszka pneumatyczna – najtańsze i najbardziej pospolite rozwiązanie, do mocowania wykorzystana jest gumowa/kauczukowa poduszka z licznymi otworami. Sierść dzika zbierana jest w pukle które są przewlekane przez dziurki w poduszce. Prawie w 100% jest to produkcja maszynowa, bardzo rzadko zdarza się ręczne nabijanie poduszek.
Szczota drewniana nabijana – można rozpoznać po tym, że jak spojrzycie na nią z boku to widać, że jest z jednego kawałka drewna. W takiej szczocie, włosie z dzika też jest zbierane w pukle i krępowane za pomocą drutu, po czym wstrzeliwane z dużą siłą w otwór zrobiony w drewnie. Rozmawiałem z kilkoma szczotkarzami i nawet rozbieraliśmy takie szczotki i każdy szczotkarz mówił mi, że ręcznie takiej szczotki zrobić się nie da, bo nie ma możliwości ręcznego wciśnięcia tak mocno i równo tego pukla w oplocie w drewnianą rękojeść. Wielu producentów pisze na takich szczotkach, że to ręczna robota, ja tego nie neguję może oni jakoś potrafią…
Niezależnie od tego czy to ręczna czy mechaniczna robota takie szczotki mogą być bardzo dobre, jak np. szczotka do brody OAK – posiadam taką od 3 lat i cały czas dzielnie służy.
Szczotka drewniana przewlekana – poznajemy po tym, że jak spojrzymy z boku to widać że jest klejona z dwóch kawałków. Takie szczotki to w większości szczotki robione ręcznie przez lokalnych rzemieślników. W szczotce takiej jeden kawałek drewna ma przewiercone na wylot otwory, przez które przewlekany jest pukiel włosia dzika tworząc dwa pukle na zewnątrz. Po przewleczeniu wszystkich otworów, naklejany jest drugi kawałek drewna który zamyka konstrukcję i usztywnia włosie. Z tego typu dobrze zrobionej szczotki włosie nie ma prawa wypaść, a sama szczotka jest praktycznie niezniszczalna, no chyba że uszkodzimy ją sami np. namaczając za mocno wodą.
Rodzaje drewna do produkcji szczotek
Jeśli chodzi o drewno z którego są robione szczotki i kartacze do brody to jest tu pełna dowolność. Najczęściej spotykany jest buk, jest to spowodowane tym, że jest to drewno dość pospolite i nie drogie, a przy okazji bardzo wytrzymałe. Z drewna bukowego od wieków wytwarzane są najbardziej obciążane elementy wozów czy karet takie jak: szprychy, dzwony kół, wzmocnienia osi, osady dyszla, elementy amortyzacji karet, czy nawet panewki w łożyskach ślizgowych i wiele innych, a obecnie buk jest szeroko wykorzystywany w meblarstwie.
Droższą i bardziej ekskluzywną alternatywą jest dąb, który jest drewnem cięższym i twardszym, a przy okazji uważanym za ładniejsze.
Drewno egzotyczne – tu jest już sporo wariacji różnego rodzaju gatunków drewna, jedne są bardziej trwałe inne mniej i przy produkcji z drewna egzotycznego zwykle nie o trwałość, a o wygląd chodzi, dlatego ostrożnie z wyborem tego typu produktów.
No i to co najlepsze – co prawda widziałem tylko dwa razy, ale sam mam zamiar nabyć szczotkę z czarnego dębu. Jest to nasz dąb, ale przebywający co najmniej 100 lat po wodą lub w wilgotnej ziemi. Dąb ten ma barwę bardzo ciemną, a nawet czarną i jest znacznie twardszy od świeżo ściętego drzewa. Osobiście posiadam z takiego dębu osadę fajki i dwa ubijaki do fajek i mogę powiedzieć, że to moi ulubieńcy. Czarny dąb wykorzystuje się obecnie głównie w rzeźbiarstwie, w produkcji galanterii drewnianej, rękojeściach noży i fajek, a niegdyś w szeroko znanych meblach gdańskich.
Wykończenie drewna
W sumie to mamy tylko dwa: lakierowanie i olejowanie drewna. Olejowanie jest metodą bardziej czasochłonną i kosztowną, ponieważ olej trzeba kłaść na drewno kilka razy, a między kolejnymi malowaniami trzeba oczekiwać nawet kilkanaście dni. Stąd zwykle szczotki olejowane są droższe od lakierowanego odpowiednika, ale moim zdaniem wyglądają dużo lepiej, gdyż olej pięknie uwidacznia i podkreśla fakturę drewna zamiast maskować ją jak lakier. Z tego też powodu do szczotek olejowanych musi być wybrane ładniejsze drewno, gdyż wszystkie jego niedoskonałości olej tylko podkreśli. Z punktu widzenia użytkowania danej szczotki to nie widzę za bardzo różnicy między olejowanymi i lakierowanymi.
Rodzaje wykorzystywanego włosia
Jak się okazuje dzik dzikowi nie równy…, nie wiem ile w tym jest prawdy, ale też od szczotkarzy słyszałem, że produkcje fabryczne robione są zwykle z dzika chińskiego bo tańszy i bardziej dostępny…. Szczerze – nie wiem czy ten dzik chiński jest gorszy od tego dzika naszego, a może i nawet lepiej, że nie nasze dziki na szczotki tłuką. Ja osobiście jakoś różnicy w jakości włosia rzekomo chińskiego i naszego nie zauważyłem, tak więc bym tu nie wskazywał lidera. Ważne natomiast jest to, jaka jest twardość włosia.
Włosie dzika u nasady jest najgrubsze i najtwardsze, można je rozpoznać po tym, że na końcach jest jaśniejsze – oznacza to najtwardszą część włosa u samej nasady. Dalsza ciemna część włosia jest coraz cieńsza i miększa. Dlatego nie zdziwcie się, że jedna szczotka może być bardzo twarda, a inna mięciutka – oznacza to tylko tyle, że wykorzystany jest inny fragment włosa. Uważać natomiast trzeba na podrabiańców i z tym niestety zetknąłem się też na naszym rynku. Mówię tu o farbowanym świńskim włosiu, na pierwszy rzut oka nie do odróżnienia, ale po jakimś czasie schodzi z niego farba i włosy robią się białe... Jeszcze gorszą wpadką jest kupienie syntetycznego włosia sprzedawanego jako włosie z dzika – to akurat łatwo sprawdzić, bo wyrywacie jeden włosy i palicie nad zapalniczką (zapach palonego białka i sytentyku powinniście odróżnić).
Różne długości włosia i gęstość szczotki
To kolejny istotny temat, gdyż różna długość włosia ma wpływ na to jak szczota głęboko wnika w Twoją brodę i jaką gęstwinę jest w stanie pokonać, z drugiej strony taka szczota będzie drapała skórę przy mniejszym zaroście, a więc do rzeczy:
Żeby trochę ułatwić posłużę się uogólnieniami:
- Gęstość włosia – gęstsza szczotka mniej wnika w brodę i jest lepsza dla małego zarostu, mniej gęsta szczotka bardziej wnika w brodę i jest lepsza do dużych i gęstych bród
- Długość włosia - im długość włosia w puklu jest bardziej zróżnicowana tym szczota bardziej wnika w brodę, a im długość włosów jest równiejsza tym szczotka jest delikatniejsza i przyjaźniejsza skórze.
- Twardość włosia – już o tym wspominałem wcześniej, że włosie u nasady jest najtwardsze i najlepiej nadaje się do gęstej brody, a włosie z końcówki włosa jest miękkie i nadaje się do lekkiego zarostu.
Czyli:
- Duża gęsta broda – proponuję wybrać średnią gęstość, różne długości włosia i twardy włos (wersja hard core)
Lekka broda – proponuję wybrać dużą gęstość, równe włosie, miękki włos (wersja light)
No i oczywiście wszelkie pośrednie kombinacje.
Ważne jest to, żeby dobrać odpowiednią szczotkę do zarostu, bo za twarda przy małym zaroście będzie mocno drapała, natomiast za miękka przy gęstej brodzie nie da jej rady.