Olejki do brody - po co są i jak stosować
Olejki do brody - po co są i jak stosować

Olejki do brody - co i jak?

Często czytam różne rzeczy o olejkach do brody, słyszę też dużo opinii na ich temat, otrzymuję masę pytań, a do tego pojawia się coraz więcej tanich olejków marketowych, no i część osób robi olejki sama. Dlatego postanowiłem rzucić trochę świtała na temat olejków – oczywiście totalnie subiektywnie! Było już sporo w temacie konsystencji, składów itd., no a ja podchodzę do tego z trochę innej strony ;)

Zacznę od tego jakie są różnice w olejkach – przede wszystkim skład i zapach. Zapach jest tematem łatwiejszym, bo ja dzielę go prosto. Na zapachy otrzymane w sposób naturalny za pomocą olejków eterycznych - zwykle są to dość proste naturalne zapachy, choć niektórzy producenci potrafią z nich wyciągnąć zadziwiająco dużo! Ale nie oszukujmy się, to są proste zapachy, nie mogące konkurować z perfumeriami. Druga kategoria zapachowa to zapachy perfumeryjne, czyli osiągnę za pomocą dodania konkretnej mieszanki zapachowej do olejku. Zwykle nie wiadomo co się w niej znajduje, bo producenci podają tylko informację o tym, że są to perfumy, a ich skład jest już tajemnicą. Takie zapachy są zwykle bardzo złożone, a niektóre mogą śmiało konkurować z dobrymi perfumami. Idąc dalej, niektórzy z producentów, posuwają się do tego, że wypuszczają też perfumy o identycznych nutach zapachowych i możemy sobie skomponować cały zestaw kosmetyków w jednym zapachu, tu przykład Captain Fawcett „Private Stock” czy „Booze & Bacy”. Oczywiście ilość zapachów w tych dwóch kategoriach jest dość spora, ale tu już każdy musi dobrać zapach pod siebie. Ja staram się opisywać te zapachy jak najlepiej, ale w razie potrzeby piszcie i chętnie pomogę coś dobrać. Naturalny zapach czy perfumy? – każdy powinien wybierać sam.

Olejek do brody - jaki wybrać?

Kolejna sprawa w olejkach to skład – no i tu zaczynają się schody…. Przede wszystkim chcę Wam powiedzieć, że wszystkie olejki do brody sprzedawane w naszym sklepie są pod tym kątem dość mocno weryfikowane i jeśli skład nam nie leży, to nie wprowadzamy takiego olejku do sprzedaży - taka mała nasza fanaberia. Nie chcemy też mieć wszystkiego co jest na rynku, a tylko te produkty, z których na 99% będziecie zadowoleni. I tutaj ze składem nie ma już co mieszać, podejrzewam, że większości z Was będzie odpowiadał każdy z tych produktów i nie ma co za bardzo wydziwiać. Oczywiście szczegóły olejku, a przede wszystkim skład są w opisie produktów. W razie potrzeby możecie zapytać i doradzimy coś konkretnego pod Was. Natomiast pisanie tego wszystkiego tutaj, to prawie jak pisanie przewodu doktorskiego, od czego się jednak powstrzymam, żeby Was nie zanudzić. Dlatego załóżcie, że jeśli nie jesteście hiper alergikiem i nie macie wygórowanych wymagań to bierzcie którykolwiek i będzie dobrze, a jeśli jednak chcecie wybrać coś super konkretnego, to zgłębiajcie opisy produktów lub napiszcie do mnie i pomogę coś dobrać.

Gęstość olejków do brody – krąży wiele mitów o tym, że im olejek gęstszy tym lepszy, no i to jest podstawowy błąd i powtarzana głupota. Gęstość olejku zupełnie nie wiąże się z jego właściwościami, a to, że olejek jest gęsty, wcale nie znaczy, że jest lepszy (często w tanich olejkach oznacza to nawet, że jest gorszy). Tu jako argument daje dwa super składniki naszych olejków do brody i jedne z najdroższych olejków na rynku, są to olejek arganowy i olejek jojoba. Oba w temperaturze pokojowej mają dość lekką postać, a olejek jojoba jest jednym z najlżejszych olejków na rynku, czyli najmniej gęstym. Idąc dalej tym tropem, to olejki do brody z dużą zawartością olejku jojoba, powinny być bardzo rzadkie – oczywiście jest to naciągane tak samo mocno, jak to że gęste olejki są lepsze. Czyli nie wiążmy jakości olejku z jego gęstością – jest to związane tylko i wyłącznie z zastosowaniem konkretnej mieszanki olejków i ich proporcji. Nie bójmy się ani olejków rzadkich, ani gęstych. Jeśli jest to olejek zaufanego producenta, to każdy będzie dobry, a na tanie olejki marketowe niezależnie od konsystencji bym uważał.

Skupiając się jeszcze na gęstości olejków, to każdy powinien dobrać to do swoich preferencji. Wygląda to tak, że olejek gęsty ciężej się wchłania i zostawia film na brodzie, natomiast olejki lżejsze wchłaniają się lekko, ale nie nabłyszczają tak ładnie brody. Jest to też mocno indywidualna sprawa, bo zdarzało się, że ja osobiście miałem problem z jakimś ciężkim olejkiem, który nie chciał się wchłaniać i zostawiał mi tłusty film na brodzie, przez co brudziłem ubrania (żona się śmiała, że brudzę ubrania bardziej niż ona make-up'em), oddałem taki olejek kumplowi, który znowu był nim zachwycony, bo u niego wchłaniał się idealnie!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl